Mean Well PA-120N-13P Portable Battery Chargers 99.36W 13.8V 7.2A - Single Output Power Supply
SKU:
PA-120N-13P
Shipping calculated at checkout.
Your order will be processed within 24 hours
Description
EN55022(CISPR22) Class B,EN61000-3-2,-3,EN61000-4-2,3,4,5,6,8,11,EN55024
Key Features
  • AC input range selected by switch
  • Built-in passive PFC function compliance to EN61000-3-2
  • With AC ON-OFF switch
  • 3 poles AC inlet with fuse holder
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Charger type can be selected (Optional)
  • Charger for lead-acid batteries
  • 2 color LED loading indicator
  • Open frame models available (Without safety approval)
  • Low cost, High reliability
  • 2 years warranty
Specifications
  • Brand
    Mean Well
  • Series
    PA Series
  • Power Rating
    99.36 Watt
  • Output Voltage
    13.8 Volt
  • Rated Current
    7.2 Ampere
  • Input Voltage
    80V~264V
  • No of Output
    1
  • Standards Met
    CB,CE,cUL,EAC,TUV
  • Operation Mode
    Constant Voltage
  • Operating Temperature
    -10°C~45°C
  • Warranty
    2 Year
  • Length
    5.67 in
  • Width
    3.54 in
  • Height
    1.3 in
  • Weight
    2.43 lb
File Downloads
::specification::
Payment & Security
Payment methods
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • USDC
  • Venmo
  • Visa
Mean Well