Mean Well TS-700-112F True Sine Wave 700W 110V 75A - DC-AC Power Inverter
SKU:
TS-700-112F
Shipping calculated at checkout.
Your order will be processed within 24 hours
Description
Features
True sine wave output (THD<3%)
High surge power up to 800W
High efficiency up to 88.5%
Thermostatically controlled cooling fan
Built-in remote ON-OFF control
Front panel indicator for operation status
Power ON-OFF switch
Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
3 years warranty
General Specification
AC output waveform True sine wave, THD<3.0%
Overload Shut down o/p voltage, re-power on to recover
Withstand voltage Bat.I/P - AC O/P:3.0KVAC AC O/P - FG:1.5KVAC
Working temperature -10~+60°C (refer to output derating curve )
Safety standards EN60950-1 approved
EMC standards EN55022 class A, 72/ 245/ CEE, 95/ 54/ CE, E-Mark, EN61000-4-2,3,8
Dimension (LxWxH) 205x158x67mm
Packing 6pcs / 11.4kg
Specifications
  • Brand
    Mean Well
  • Series
    TS Series
  • Power Rating
    700 Watt
  • Output Voltage
    110 Volt
  • Input Voltage
    10.5V~15V
  • No of Output
    1
  • Standards Met
    CB,CE,E13,FCC
  • Operation Mode
    Constant Voltage
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Warranty
    3 Year
  • Length
    11.61 in
  • Width
    7.24 in
  • Height
    2.76 in